Instytut Kosmetyki Emilux

tel.: +48 531 301 311 | Kielce, Aleja IX Wieków Kielc 4A (wejście od ul. Pelca)

Jak pozbyć się włókniaków? Podpowiadamy

Włókniaki to jeden z najczęściej występujących problemów dermatologicznych. Są klasyfikowane jako łagodne zmiany nowotworowe, powstałe wskutek nadmiernego namnożenia komórek tzw. tkanki łącznej na danym fragmencie skóry. Włókniaki nie są jednak zwykle zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Rozwijające się stale gałęzie dermatologii i medycyny estetycznej pozwalają na skutecznie pozbycie się tego typu zmian za pomocą odpowiedniej techniki i aparatury. Jak zlikwidować włókniaki w sposób bezpieczny i bezbolesny?

Jak zwalczać włókniaki – rodzaje zmian, odpowiednia diagnoza, przyczyny występowania

W dermatologii wyróżnia się dwa podstawowe typy włókniaków. Są to włókniaki miękkie (nazywane również skórnymi) i włókniaki twarde (inaczej podskórne). Przed podjęciem decyzji o usunięciu zmian, zaleca się wcześniejszą konsultację z dermatologiem, który zdiagnozuje źródło ich powstawania i wyeliminuje ewentualne zagrożenie. Włókniaki bywają często mylone np. z brodawczakami, które niosą już większe ryzyko powstawania nowotworu. Jednymi z głównych przyczyn powstawania włókniaków są zaburzenia gospodarki hormonalnej, czy mechaniczne podrażnienia skóry. Mogą wynikać również z problemów układu sprawującego kontrolę nad metabolizmem

Włókniaki na skórze – jak usunąć?

Włókniaki najczęściej nie wymagają usuwania, a osoby posiadające te zmiany decydują się na usunięcie zwykle ze względów kosmetycznych, nie zdrowotnych. W zdecydowanej większości przypadków nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegów likwidujących włókniaki.

W przypadku usuwania włókniaków miękkich stosuje się kriochirurgię, elektrokoagulację, proste wycięcia chirurgiczne za pomocą skalpela, lub laseroterapię. Laserowe usuwanie w ostatnich latach stało się jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposób likwidacji tego typu zmian. Pacjenci decydują się na skorzystanie z tego zabiegu ze względu na szybki, bezbolesny, nieinwazyjny, ale skuteczny proces.

Usuwanie włókniaków twardych, usunięcie ich wymaga najczęściej szerszej diagnostyki i fachowej konsultacji ze specjalistą. W przypadku zmian twardych, najczęściej stosowanymi metodami są nieinwazyjne terapie laserowe lub specjalistyczne zabiegi chirurgiczne.

Jak usunąć włókniaki – przeciwwskazania do zabiegu laserowego

Istnieje szereg przeciwwskazań, dyskwalifikujących określoną grupę osób zainteresowanych zabiegiem usuwania włókniaków za pomocą laseru. Są to m.in kuracje retinoidami, stosowanie samoopalaczy, mocna opalenizna, przyjmowanie określonych sterydów i terapii antybiotykowej, stany zapalne skóry. Zabieg laserowy nie może być również wykonany u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, czy osób zmagających się z epilepsją, chorobami krwi (zaburzenia krzepnięcia, zaburzenia krążenia) i nowotworami skóry.

Aby odpowiednio przygotować się do zabiegu laserowego usuwania włókniaków należy unikać przyjmowania kofeiny bezpośrednio przez zabiegiem, ograniczyć konsumpcję tytoniu, nie przyjmować leków z kwas acetylosalicylowym (aspiryna) w przeddzień i w dniu zabiegu, a takżę nie spożywać alkoholu przynajmniej 24 godziny przed zabiegiem.

Włókniaki – jak się ich pozbyć w sposób bezpieczny i bezbolesny?

Laserowe usuwanie włókniaków jest jednym z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych zabiegów w tej kategori. Laser Er:Yag firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 2940nm za pomocą fali świetlnej dociera do wnętrza komórek, a następnie precyzyjnie je penetruje. Nazywany jest złotym standardem w dermatologii i medycynie estetycznej, dzięki najwyższemu poziomowi precyzji i niemalże stuprocentowej skuteczności. Niezaprzeczalną zaletą tego zabiegu jest fakt, że nie pozostawia on blizn po usunięciu zmian. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.

Warto pamiętać, że każda zmiana skórna powinna zostać uprzednio odpowiednio przebadana. Przed przystąpieniem do zabiegu zaleca się więc konsultację z dermatologiem, który potwierdzi brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu laserowego usuwania włókniaków.